
Konsultacje psychologiczne i interwencje - rokujÄ…ce wsparcie
Konsultacje psychologiczne i interwencje mogą mieć formę doraźną lub pełnego programu wsparcia psychologicznego i kompetencyjnego pracowników. Ich celem jest pomoc pracownikom w rozwiązaniu problemów zawodowych i osobistych, które mają wpływ na wydajność w pracy. Konsultacje i programy wsparcia pracowników finansowane są przez pracodawcę.
Coraz częściej pracownicy firm korzystają z usługi biznesowych konsultacji w ramach tzw. interwencji psychologicznej i kompetencyjnej.
Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu interwencji, zmiany zachowań uczestników tych sesji są optymalne i przynoszą efekty. Ważnym aspektem, w przypadku interwencji zmiany zachowania, jest ich współtworzenie z pracownikiem tak, aby była ona akceptowana, trwała i skuteczna.
W ramach konsultacji/pełnego programu wsparcia pracownicy mogą liczyć na profesjonalne, poufne wsparcie zewnętrznych konsultantów w uciążliwych i trudnych sytuacjach związanych z pracą, jak również życiem osobistym.
Profesjonalne wsparcie pracowników obejmuje swoim zakresem trzy obszary wsparcia. Według WHO Programy Wsparcia Pracowników powinny być stosowane jako skuteczny środek przeciwko stale rosnącemu stresowi związanemu z pracą. (Gaston Harnois, WHO 2009)

Pierwszy obszar wsparcia
Trudności zawodowe w pracy
Zajmujemy się tutaj takimi kwestiami jak: stres, kłopoty typu work-life balance, wypalenie zawodowe, problemy managerskie oraz problemy relacyjne w pracy

Drugi obszar wsparcia
Trudności osobiste z bliskimi
Zajmujemy się tutaj takimi kwestiami jak: trudności w relacji w związku, z dziećmi, problemy opieki i zajmowania się osobami starszymi w rodzinie, znaczące wydarzenia w rodzinie (ślub/pogrzeb/rozwód) oraz nieoczekiwanymi sytuacjami, takimi jak ciężkie choroby, wypadki i utrata członka rodziny)

Trzeci obszar wsparcia
Trudności osobiste własne
Zajmujemy się tutaj takimi kwestiami jak: zaburzenia nastroju, trudności emocjonalne, uczucie wyczerpania/osaczenia,
stany depresyjne, zaniedbania dietetyczne, uzależnienia (od gier, internetu, hazardu, nawykowych zachowań, substancji psychoaktywnych, sexu, alkoholu), zaburzenia lękowe